Ask The Editors
SecondsOut.com Logo - click here to go back to the home page
News divider Features divider Schedules & Results divider Rankings and Stats divider Community My Profile
Login

SHOP | RADIO | TV

COLUMNS  |  TV  |  RADIO  |  GALLERY  |  AWARDS  |  OLYMPICS  |  RINGSIDE & TRAINING  |  LEGENDS  |  WRITE 4 US

27 NOVEMBER 2014

Where am I? Home Columns Paul Upham
 

Upcoming Australian Boxing Cards – 02/07/2009


By Paul Upham: Check up on all of the upcoming professional boxing cards to be held in Australia in the coming days and weeks.

Date: Saturday July 4
Venue: Flora Hill Netball & Sports Centre, Bendigo, VIC
Ben Costello vs. Dion McNabney, 6rds - junior middleweight
Daniel Iannazzo vs. Kanit Phudbuadong, 6rds - super bantamweight
Matt Hassler vs. Chris Myers, 6rds - junior middleweight
Justin Nolan vs. Ron Najjar, 6rds - cruiserweight
Justin Whitehead vs. Hiriwa Te Rangi, 6rds - heavyweight

Date: Thursday July 9
Venue: Luna Park, Sydney, NSW
Live on Channel 10 ONE HD
Billy Dib vs. Kenichi Yamaguchi, 12rds – featherweight
Dominic Vea vs. Anthony McCracken, 8rds – cruiserweight
Daniel Ammann vs. Jamie Withers, 6rds – cruiserweight
Michael Bolling vs. Tagolisimi Letoa, 6rds - super middleweight
Mark Pawsey vs. Ben Wrotniak, 4rds – cruiserweight
Anthony Brownlie vs. Alex Ahtong, 4rds – welterweight
Robert Whaley vs. Gavin Locock, 4rds – junior welterweight

Date: Friday July 10
Venue: Orion Function Centre, Campsie, NSW
Bobby Antonakos vs. Moses Seran, 8 rds – junior welterweight
George Xerras vs. Marlon Toby, 4rds - super middleweight
Youssef Ajaj vs. Hemi Thomas, 4rds - super middleweight

Date: Saturday July 11
Venue: Croatian Club, Brompton, South Australia
Kingsley Enedehge vs. Jeffery Crosswell, 6rds – heavyweight
Brian Oldman vs. Friday Nwaiwu, 6rds
Aaron Ross vs. Darren Hine, 6rds - middleweight

Date: Thursday July 16, 2009
Venue: Melbourne Town Hall, Melbourne
Live on Channel 10 ONE HD
Tim Bell vs. Walter Papua, 12rds
WBO/PABA light heavyweight titles
Kariz Kariuki vs. Plaisakda Singwancha, 8rds - super middleweight
Frank La Porto vs. Faizel Mohamed, 6rds - junior middleweight
Mark Quon vs. Thongthai Rajanondh, 4rds - junior featherweight
Andre Meuniere vs. Shane McDonald, 4rds – heavyweight

Date: Friday July 17, 2009
Venue: Tattersall’s Club, Sydney, NSW
James Giltrow vs. TBA, 6rds - welterweight
Tom Lambert vs. TBA, 4rds - super featherweight
Masataka Takehara vs. Sosaia Funaki, 3rds - heavyweight

Date: Thursday July 23, 2009
Venue: Australian Institute of Sport (AIS), Canberra
Live on Channel 10 ONE HD
John Hopoate vs. Bob Mirovic, 10 rds
Australian heavyweight title
King Davidson vs. Emmanuel Augustus, 8rds - junior middleweight
Ben Edwards vs. Royce Sio, 4rds – heavyweight
Erin McGowan vs. Angie Parr, 6rds - junior lightweight
Gerard Omahoney vs. Bruce Macphie, 4rds

Date: Friday July 24, 2009
Venue: Revesby Workers Club, Revesby, NSW
Danny Price vs. TBA, 8rds – cruiserweight
Garry Comer vs. Alex Ahtong, 6rds – junior middleweight
Brian Fitzgerald vs. Masataka Takehara, 4rds – heavyweight
Chad Roy Naidu vs. Anthony Brownlie, 4rds – welterweight

Date: Friday July 24, 2009
Venue: The Cube, Campbelltown, Sydney, NSW
Matthew Paulley vs. Nazareno Ruiz, 12rds – welterweight
Hussein Hussein vs. Danilo Lerio, 12rds - super flyweight
Robert Medley vs. Aswin Cabuy, 8rds – junior middleweight
Lenny Zappavigna vs. Rey Anton Olarte, 8rds - lightweight
Ranee Ganoy vs. Heri Andriyanto, 6rds - lightweight

Date: Friday July 24, 2009
Venue: Town Hall, Malvern, Victoria
Jonny Walker vs. Lukkaew Petchudomchai, 12rds - light heavyweight
Pierre Karam vs. Anont Donpradith, 10rds – cruiserweight
Lincoln Stewart vs. TBA, 6rds – welterweight
Stephen Gillingham vs. Nick Lantouris, 6rds - light heavyweight
Manny Vlamis vs. Komgrit Nanakorn, 6rds - super middleweight
Pradeep Singh vs. Somchai Chimlum, 6rds - super middleweight
Kerey Palmer vs. Martin Gillick, 4rds - light heavyweight

Date: Thursday July 30, 2009
Venue: Orion Centre, Campsie, Sydney, NSW
Live on Channel 10 ONE HD
Sakio Bika vs. Valentin Ochoa, 8rds – super middleweight
Solomon Egberime vs. Bobby Antonakos, 10rds
Australian junior welterweight title
Victor Oganov vs. Kashif Mumtaz, 6rds – super middleweight
Zac Awad vs. Rasheed Bolloch, 6rds – super middleweight



Subscribe to feed Subscribe to feed
License/buy our content  |  Privacy policy  |  Terms & conditions  |  Copyright  |  Advertising guide  |  Site Map  |  Write for SecondsOut.com  |  SecondsOut Contacts  |  Contact Us

© 2000 - 2011 Knockout Entertainment Ltd & SecondsOut.com