Ask The Editors
SecondsOut.com Logo - click here to go back to the home page
News divider Features divider Schedules & Results divider Rankings and Stats divider Community My Profile
Login

SHOP | RADIO | TV

COLUMNS  |  TV  |  RADIO  |  GALLERY  |  AWARDS  |  OLYMPICS  |  RINGSIDE & TRAINING  |  LEGENDS  |  WRITE 4 US

30 OCTOBER 2014

 

Day 13 (Aug 22) Olympic Semi-Final Results


Day 13 (Aug 22) Olympic Semi-Final boxing results from Beijing, China.

Morning Session

Flyweight (51kg)
Semi-final 1
LAFFITA HERNANDEZ Andris (Cuba) w pts 9-8 BALAKSHIN Georgy (Russia)

Semi-final 2
JONGJOHOR Somjit (Thailand w pts 7-1 PICARDI Vincenzo (Italy)

Featherweight (57kg)
Semi-final 1
LOMACHENKO Vasyl (Ukraine) w pts 10-1 KILIC Yakup (Turkey)

Semi-final 2
DJELKHIR Khedafi (France) w ret 2 vs IMRANOV Shahin (Azerbarijan)

Light Welterweight (64kg)
Semi-final 1
BOONJUMNONG Manus (Thailand) w pts 10-5 IGLESIAS SOTOLONGO Roniel (Cuba)

Semi-final 2
DIAZ Felix (Dominican Rep) w pts 12-10 VASTINE Alexis (France)

Middleweight (75kg)
Semi-final 1
DEGALE James (Great Britain) w pts 10-3 SUTHERLAND Darren John (Ireland)

Semi-final 2
CORREA BAYEAUX Emilio (Cuba) w pts 8-5 KUMAR Vijender (India)

Heavyweight (91kg)
Semi-final 1
CHAKHKIEV Rakhim (Russia) w pts 10-5 ACOSTA DUARTE Osmai (Cuba)

Semi-final 2
RUSSO Clemente (Italy) w pts 7-1 WILDER Deontay (USA)

Evening Session

Light Flyweight (48kg)
Semi-final 1
ZOU Shiming (China) w pts 15-0 BARNES Paddy (Ireland)

Semi-final 2
PUREVDORJ Serdamba (Mongolia) w pts +8:8 HERNANDEZ G Yampier (Cuba)

Bantamweight (54kg)
Semi-final 1
LEON ALARCON Yankiel (Cuba) w ps 7-5 JULIE Bruno (Mauritius)

Semi-final 2
ENKHBAT Badar-Uugan (Mongolia) w pts 15-2 GOJAN Veaceslav (Rep Od Moldova)

Lightweight (60kg)
Semi-final 1
TISHCHENKO Alexey (Russia) w pts 10-5 JAVAKHYAN Hrachik (Armenia)

Semi-final 2
SOW Daouda (France) w pts 15-8 UGAS Yordenis (Cuba)

Welterweight (69kg)
Semi-final 1
BANTEAUX SUAREZ Carlos (Cuba) w pts 17-4 HANATI Silamu (China)

Semi-final 2
SARSEKBAYEV Bakhyt (Kazahstan) w pts 10-6 KIM Jungjoo (Korea)

Light Heavyweight (81kg)
Semi-final 1
JEFFRIES Tony (Great Britain) vs EGAN Kenny (Ireland)

Semi-final 2
ZHANG Xiaoping vs SHYNALIYEV Yerkebulan

Super Heavyweight (+91kg)
Semi-final 1
GLAZKOV Vyacheslav vs ZHANG Zhilei (China)

Semi-final 2
CAMMARELLE Roberto (Italy) vs PRICE David (Great Britain)



License/buy our content  |  Privacy policy  |  Terms & conditions  |  Copyright  |  Advertising guide  |  Site Map  |  Write for SecondsOut.com  |  SecondsOut Contacts  |  Contact Us

© 2000 - 2011 Knockout Entertainment Ltd & SecondsOut.com